ROYPOW Lithium Golf Cart S51150A-A
S51150A-A | Lithium Battery
S51150A-A
Battery Type:
Maintenance Free
Abbreviations and Battery Assemblies
Battery Assembly
AP:
Automotive Post
CT:
Centered Terminal
CV:
Central Venting
DFA:
Dual Fit Aligned Terminals
DFP:
Dual Fit Parallel Terminals
DST:
Dual System Terminals
DT:
Automotive Post & Stud
DWNT:
Dual Wingnut
EL:
End Ledge
ELPT:
Embedded Low Profile
EUTR:
Embedded Universal/Reverse
F1:
F1 Terminal
F1-F2:
F1/F2 Terminal
F10:
F10 Terminal
F10M8:
F1 Terminal (1.25mmx15mm Stud I))
F11:
F11 Terminal
F11M6:
F11 Terminal (6mm/8mm Insert)
F12:
F12 Terminal
F12M8:
F12 Terminal (1.25mmx15mm Stud I)
F13:
F13 Terminal
F14:
F14 Terminal
F14M8:
F14 Terminal (1.25mmx15mm Stud I)
F18:
F18 Terminal
F2:
F2 Terminal
F22:
F22 Terminal
F3:
F3 Terminal
F3W:
F3W Terminal
F5:
F5 Terminal
F8:
F8 Terminal
F9:
F9 Terminal
FDH:
Fold Down Handles
FL:
Front Ledge
HE:
Hydrometer Eye
M6:
M6
M8:
1.25mmx15mm Stud I
M8-DT:
Automotive Post & Stud (1.25mmx15mm Stud I)
OLT:
Offset Lug Terminal
PT:
Pencil Terminal
RPH:
Rope Handles
RT:
Recessed Terminal
RTH:
Retractable Handles
ST:
Side Terminal
STD:
Standard Terminal
T1:
T1
T11:
T11
T12:
T12
T2:
T2
T6:
T6
T6A:
T6A
TM:
Twin Marine Terminal - Type M
TS:
Top Stud Terminal
UT:
Universal
WNT:
Wingnut
Product Information Page
RoyPow S51150A-A Lithium Battery
S51150A-A
48V 150AH Lithium Battery
The S51150A-A is a high-capacity 48V lithium golf cart battery designed to deliver powerful and reliable energy for extended use. With an impressive 150Ah capacity, it provides longer runtime and consistent performance, making it ideal for golf carts that require dependable power for longer trips on and off the course. Built with advanced lithium battery technology, it offers greater efficiency, stable power output, and a significantly longer lifespan compared to traditional lead-acid batteries.
Benefits
Straightforward installation, no modification
Fast Charging
Fast Charging
All guaranteed 5-year warranty
All guaranteed 5-year warranty
Up to 10 years design life
Up to 10 years design life
Less wear & tear, and lower maintenance costs
4000+ life cycles
4000+ life cycles
Up to 8 months storage with full charge
High energy density for extended range
Technical Specifications
ROYPOW 51.2V150Ah round gauge
Volts 48V(51.2V)
Technology LiFePO4
Maximum Charge/Discharge Current 40A / 350A
Continuous Charge/Discharge Current 30A / 150A