ROYPOW Lithium Golf Cart S51150P-AA
S51150P-AA | Lithium Battery
S51150P-AA
Battery Type:
Maintenance Free
Abbreviations and Battery Assemblies
Battery Assembly
AP:
Automotive Post
CT:
Centered Terminal
CV:
Central Venting
DFA:
Dual Fit Aligned Terminals
DFP:
Dual Fit Parallel Terminals
DST:
Dual System Terminals
DT:
Automotive Post & Stud
DWNT:
Dual Wingnut
EL:
End Ledge
ELPT:
Embedded Low Profile
EUTR:
Embedded Universal/Reverse
F1:
F1 Terminal
F1-F2:
F1/F2 Terminal
F10:
F10 Terminal
F10M8:
F1 Terminal (1.25mmx15mm Stud I))
F11:
F11 Terminal
F11M6:
F11 Terminal (6mm/8mm Insert)
F12:
F12 Terminal
F12M8:
F12 Terminal (1.25mmx15mm Stud I)
F13:
F13 Terminal
F14:
F14 Terminal
F14M8:
F14 Terminal (1.25mmx15mm Stud I)
F18:
F18 Terminal
F2:
F2 Terminal
F22:
F22 Terminal
F3:
F3 Terminal
F3W:
F3W Terminal
F5:
F5 Terminal
F8:
F8 Terminal
F9:
F9 Terminal
FDH:
Fold Down Handles
FL:
Front Ledge
HE:
Hydrometer Eye
M6:
M6
M8:
1.25mmx15mm Stud I
M8-DT:
Automotive Post & Stud (1.25mmx15mm Stud I)
OLT:
Offset Lug Terminal
PT:
Pencil Terminal
RPH:
Rope Handles
RT:
Recessed Terminal
RTH:
Retractable Handles
ST:
Side Terminal
STD:
Standard Terminal
T1:
T1
T11:
T11
T12:
T12
T2:
T2
T6:
T6
T6A:
T6A
TM:
Twin Marine Terminal - Type M
TS:
Top Stud Terminal
UT:
Universal
WNT:
Wingnut
Product Information Page
RoyPow S51150P-AA Lithium Battery
S51150P-AA
48V 150AH Lithium Battery
The S51150P-AA is a high-capacity 48V lithium golf cart battery engineered to deliver strong and reliable performance for demanding applications. With a 150Ah capacity, it provides extended runtime and consistent power output, allowing golf carts to travel longer distances on a single charge. Built with advanced lithium technology, it offers improved efficiency, lighter weight, and a longer service life compared to traditional lead-acid batteries.
Benefits
Straightforward installation, no modification
Fast Charging
Fast Charging
All guaranteed 5-year warranty
All guaranteed 5-year warranty
Up to 10 years design life
Up to 10 years design life
Less wear & tear, and lower maintenance costs
4000+ life cycles
4000+ life cycles
Up to 8 months storage with full charge
High energy density for extended range
Technical Specifications
ROYPOW 51.2V150Ah PRO round gauge
Volts 48V(51.2V)
Technology LiFePO4
Maximum Charge/Discharge Current 40A / 315A
Continuous Charge/Discharge Current 30A / 150A